September 14th, 2019
Do rozściełania materiałów ulepszających (mączki kamiennej, wapna hydratyzowanego) stosowane są rozściełacze przyczepne lub samobieżne ponadto cysterny do wody, równiarki i walce wielokołowe do profilowania i zagęszczania torowiska, walce gładkie dla ostatecznego zagęszczenia mieszanki stabilizowanej (po wstępnym zagęszczeniu przy przejściu mieszarki). Wskaźnik mechanizacji na dużych robotach przy wykonywaniu stabilizacji mieszarkami wynosi 45-50 KM na jednego robotnika. Wykonanie stabilizacji bitumami. Wykonanie stabilizacji przy użyciu mieszarek samobieżnych lub przyczepnych do ciągnika Cykl produkcyjny przy wykonywaniu stabilizacji obejmuje następujące czynności: a) roboty przygotowawcze, b) rozdrobnienie i spulchnienie gruntu rodzimego, c) rozścielenie gruntu doziarniającego (w razie potrzeby) oraz wapna hydratyzowanego wraz z przemieszaniem z gruntem rodzimym, d) zwilżenie mieszanki wraz z przemieszaniem, e) kolejne rozlewanie lepiszcza wraz z równoczesnym mieszaniem, f) ostateczne przemieszanie po całkowitym rozlewie -lepiszcza, g) wyrównanie profilu mieszanki, h) zagęszczanie mieszanki. Czynności wyszczególnione w punktach a) – d) nie odbiegają od zasad podanych uprzednio przy omawianiu wykonania stabilizacji cementem. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
Przemysł chemiczny używa magnezytu kaustycznego do przerobu na różne chemikalia. Przemysł gumowy używa magnezji palonej przy wulkanizacji kauczuku, a przemysł ceramiczny produkuje niektóre gatunki fajansów, używając magnezytu kaustycznego. Przemysł szklarski używa magnezytu do produkowania szkieł masko- wapiennych. Dolomit kaustyczny stosowany jest jako środek zastępujący magnezyt wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe. Jak wiadomo, złoża dolomitowe są znacznie bardziej rozpowszechnione w przyrodzie niż złoża czystego magnezytu. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
Dodając do wody morskiej mielonego czystego dolomitu palonego , gasi się go,przy czym Ca(OH)2 strąca dodatkowo Mg(OH)2 i to ugaszone w postaci MgCb w wodzie morskiej wg równań GaO + MgO + H20 = Ca(OH)2 + MgO MgCh + Ca(OH)2 = Mg,(OH)2 + CaC12 Na 1 tonę MgO trzeba zużyć ok. 300 ton wody morskiej, którą należy oddzielić od szlamu utworzonego z mieszaniny tlenku i wodorotlenku magnezowego. Jest to technologicznie proces dość uciążliwy. Zanieczyszczenia dolomitu, jako nierozpuszczalne , pozostają w tych warunkach w osadzie, obniżając jakość MgO. Znany jest również sposób wyługowania ,z dolomitu tlenku magnezowego działaniem C02 pod ciśnieniem. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
W zależności od ciągłości oraz przerw w procesach krystalizacji, spowodowanych okresowymi wahaniami odparowywania i przesycania. się wód wydzielonych, powstawały pokłady gipsu bardziej jednolite lub też bardziej poprzerastane wkładkami, najczęściej kalcytowo-ilastymi. Dlatego przydatność przemysłowa pokładów gipsu zależy przede wszystkim od czystości złoża, tj . od ilości zanieczyszczeń w postaci wszelkiego rodzaju przerostów i domieszek innych materiałów. Występowanie gipsu juko skały osadowej charakteryzuje wyraźnie warstwowe budowa. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
Do złóż permskich należą u nas pokłady gipsowo-enhydrytowe na Dojnym Śląsku oraz gipsowe pasma występowań solnych na Kujawach. Do złóż mioceńskich w Polsce należą: a) pas gipsów podkarpackich, b) pokłady gipsu występującego w Raciborzu, Rybniku oraz w okolicach Chełmka, c) obszar gipsonośny rozciągający się od Kocmyrzowa w kierunku południowo-wschodnim aż po Staszów. Na Dolnym Śląsku złoża gipsów i anhydrytów występują ma dużej przestrzeni w starej niecce sudeckiej. Są to złoża stare i pokłady tworzące je są przeważnie pocięte uskokami. Na takich wychodach gipsowo-anhydrytowych założony jest łom gipsowy w Nowym Lądzie. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
W pasie gipsów podkarpackich występują przede wszystkim gipsy związane ze złożami solnymi w Bochni i Wieliczce. Złoża ,gipsowe w Bochni . były swego czasu eksploatowane. Są to jednak złoża o mniejszej wartości górniczej ze względu na małe zasoby. Dalej na wschodzie, w miejscowości Łopuszka, są pokłady gipsowe częściowo tylko eksploatowane. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
Comments Off
September 14th, 2019
Obecnie zamiast ołowiu stosuje się materiały zastępcze: azbestocement (30% włókna azbestowego, 70% cementu – na wagę i 10-12% wody), folię aluminiową a w ostateczności cement. W gruntach agresywnych uszczelnienia te należy izolować środkami bitumicznymi. Połączenia kołnierzowe, nietrwałe w gruncie ze względu na rdzewienie śrub, stosuje się przede wszystkim w przewodach na stacji pomp. Łączenie następuje za pomocą śrub oraz uszczelniającego pierścienia gumowego. Kształtki wodociągowe żeliwne zgodnie z przyjętym znakowaniem. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
Drodzy czytelnicy, jak mogliście się spodziewać w wiadomościach, trzęsienie ziemi o sile 8,5 uderzyło w Chile w sobotę o 3:30.
Kraj był poważnie dotknięty, szczególnie w południowej części.
15-piętrowy budynek (na zdjęciu powyżej) spadł z jednej strony, autostrady się zawaliły, kilka starych budynków zawaliło się, a nawet nowe budynki zawaliły się.
Mogło być o wiele gorzej, gdyby porównać do Haiti (co było 7 razy).
Było to spowodowane sejsmicznym kodem projektu, uznanym za jeden z najlepszych na świecie. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
Bharath Ramamrutham Architekci: Khosla Associates Lokalizacja: Hyderabad, Andhra Pradesh, Indie Zespół projektowy: Sandeep Khosla, Amaresh Anand, Praveena A.
i Aditi S Zdjęcia: Bharath Ramamrutham + 22 Dom Reddy odpowiada bezpośrednio na topografię strony, na której jest zbudowana.
Witryna, w eleganckich Jubileuszowych Wzgórzach w Hyderabad, była stromo nachylona i kamienista, a orientacja rozchodziła się ku zachodowi.
.
Bharath Ramamrutham Architekci użyli ostrych zakrętów i skalistych terenów na swoją korzyść, tworząc przestrzenie mieszkalne na różnych, podzielonych poziomach. Read the rest of this entry »
Comments Off