Oczyszczalnia ścieków przydomowe
Budownictwo ekologiczne oraz architektura systemow w domu.

Kambryjskie grubokrystaliczne dolomity

Posted in Uncategorized  by admin
September 13th, 2019

Najstarsze złoża dolomitów zalegają na naszych ziemiach w rejonie Bolkowa i Jeleniej Góry. Kambryjskie grubokrystaliczne dolomity z Wojcieszowa stosowano do wypadanie hutniczego dolomitu (prażonego). Jurajskie dolomity występują w Solcy Wielkiej pod Łęczycą. Poza tym złoża dolomitów towarzyszą pokładom wapieni. Przenikając się wzajemnie, tworzą mieszane złoża wapieni i dolomitów. Dlatego też węglan wapniowy może występować w dolomicie w ilości znacznie większej niżby to wynikało ze wzoru stechiometrycznego. Skład surowego dolomitu używanego do produkcji dolomitu kaustycznego podajemy poniżej: Si02 – 0,5 –:– 1,0010 R203 – 0,5 –:– 1,0% CaO – 29,5 –:– 32,5~/o MgO – 19,0 –:– 20,0010 Strata przez prażenie wynosi 45,0 –:– 51,0%. Dotychczas nie opracowano polskiej normy odnoszącej się do dolomitu surowego, używanego do produkcji dolomitu kaustycznego.
Produkcja magnezowych spoiw wiążących. Magnezowe spoiwa wiążące otrzymuje się przez wypalanie w odpowiedniej temperaturze surowych magnezytów i dolomitów oraz zmielenia ich na gotowe produkty. Magnezyt ogrzewany do wyższej temperatury ulega dysocjacji na MgO i CO2. Rozkład ten rozpoczyna się już w temperaturze ok. 400°C, jednak dopiero przy 600°C przebiega z prędkością mającą praktyczne znaczenie. W piecach przemysłowych stosuje się z zasady jeszcze wyższą temperaturę wypalenia wahającą się w granicach 750 –:- 950°C. Dysocjacja węglanu magnezowego jest (procesem odwracalnym, jednak wtórny proces łączenia MgO z C02 nie zachodzi w piecu, gdyż C02 jest gazem ulatującym ze środowiska reakcji pod znacznie podwyższonym ciśnieniem, zależnym od panującej tam temperatury. [przypisy: rozmiary rur, świadectwo charakterystyki energetycznej cena, malowanie okien drewnianych ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: malowanie okien drewnianych rozmiary rur świadectwo charakterystyki energetycznej cena